«درباره کر فلوت تهران»

 
 
كر فلوت تهران به سرپرستی فيروزه نوايی و رهبری سعيد تقدسی در سال «۱۳۹۴» به صورت رسمی ثبت شده و آغاز به فعاليت كرده است. بيشتر اعضای اين گروه عضو «انجمن فلوت ايران» و همكار اين مجموعه هستند. در اين اركستر سهيل كوشان پور به عنوان مدير هنری و احسان تارخ به عنوان مدير اجرايی فعاليت می كنند. كر فلوت تهران شامل چهار ساز از خانواده فلوت است :
پيكولو، فلوت، فلوت آلتو و فلوت باس .

كرفلوت تهران با هدف معرفی استانداردهای بين المللی در نوازندگی فلوت و پشتيبانی از علاقمندان اين ساز و ايجاد فضايی فرهنگی برای تعامل و انديشه، سعی بر پیوند زدن نوازندگان اين ساز می كند. ايجاد محيطى دوستانه و صميمى، خالى از هر گونه رقابت ناسالم هدف اصلى آنها می باشد.

ad-taghadosi

سعید تقدسی (رهبر)

سعيد تقدسى در سال ١٣٣١ در تهران متولد شد و پس از گذراندن دوره متوسطه در هنرستان عالى موسيقى با اخذ ديپلم به اتريش آمد و در دانشگاه موسيقى وين ادامه تحصيل داد. در سال ١٩٧٣ با درجه فوق ليسانس در رشته سليست فلوت به ايران برگشت. بلافاصله بعنوان استاديار در هنرستان عالى موسيقى و به عنوان سلوفلوتيست در اركستر سمفونيك تهران به رهبرى فرهاد مشكات بعنوان اولين فلوتيست سلو ايرانى استخدام شد. تا آنزمان فقط افراد خارجى در اين اركستر بعنوان فلوتيست بودند. بعد از چندى كنسرتو فلوت موتسارت در سل ماژور را با اركستر سمفونيك اجرا كرد. در سال ١٩٨٠ ايران ترك كرد. پس از بازگشت مجدد در سال ۱۳۵۹/۱۳۶۰ به کشور اطریش عضو فعال مسترکلاس های آقایان اورله نیو کوله (Aurele Nicolet) و جیمز گالوی (James Galway) و کلاس های تک نوازی (solist) و موسیقی مجلسی و مستر کلاس های دانشگاه موسیقی وین زیر نظر پروفسور ولفگانگ شولتز (Wolfgang Shults) شد و در اركستر دتمولد آلمان به عنوان نوازنده فلوت اول استخدام شد. بخاطر خانواده مجبور به ترك اين سمت شد و به كشور سوئيس آمد و در مدرسه موسيقى از ١٩٨١ تا كنون به تدريس پرداخت. امروز ٣٥ سال است كه او مشغول به تدريس و رهبرى كر فلوت در اين مدرسه است. تقدسی با اين كر فلوت تا كنون كنسرت هاي متعددي را در شهرهاي مختلف اجرا كرده است. وى به عنوان نوازنده فلوت در اركستر هاى زياد و گروه هاى مختلف از جمله فلوت و هارپ كنسرت هاى بيشمارى اجرا كرده. ضبط هاى راديو و تلويزيون در اتريش، آلمان و سوئيس نيز گوياى فعاليت هاى ايشان هستند. شاگردان ايشان در سطح كشور سوئيس بيش از ٩٧ مقام در مسابقات و جشنواره هاى سرتاسرى را بدست آورده اند.

ad-navaei

فیروزه نوایی (سرپرست)

فیروزه نوائی در سال ۱۳۳۳ در اهواز متولد شد. پس از اتمام تحصیلات در هنرستان عالی موسیقی تهران با اخذ بورس تحصیلی وارد دانشگاه موسیقی وین شد و تحت نظر پروفسور هانس رزنیچک (Hans Reznicek) مدرک کارشناسی ارشد را با رتبه ممتاز در سال ۱۳۵۷ اخذ نمود و موفق به دریافت جایزه ویژه وزارت فرهنگ و هنر کشور اتریش _ وین در همان سال گردید. وی همچنین در کلاسهای تخصصی تنفس و استفاده از دیافراگم دانشگاه موسیقی وین تحت نظر پروفسور روبرت ولف (Robert Wolf) شرکت کردند. وی پس از اتمام تحصیلات به ایران بازگشتند و فعالیت هایی نظیر نوازندگی فلوت با ارکستر های رادیو و تلویزیون و و ضبط و پخش در تلویزیون و گروه نوازی داشتند. وی به عنوان اولین بانوی فلوتیست با سمت فلوت اول وارد ارکستر سمفونیک تهران گردید و به استخدام رسمی آن درآمد. هم زمان نوائی به عنوان استاد یار در هنرستان عالی موسیقی و مدرسه ایران و آلمان به تدریس مشغول شد. فیروزه نوائی پس از بازگشت مجدد در سال ۱۳۵۹/۱۳۶۰ به کشور اطریش عضو فعال مسترکلاس های آقایان اورله نیو کوله (Aurele Nicolet) و جیمز گالوی (James Galway) و کلاس های تک نوازی (solist) و موسیقی مجلسی و مستر کلاس های دانشگاه موسیقی وین زیر نظر پروفسور ولفگانگ شولتز (Wolfgang Shults) بودند و در مدارس موسیقی وین اطریش هم تدریس داشتند. ایشان در سال ۱۳۷۶ بعد از ارائه پایان نامه خود با عنوان (طریقه تدریس موسیقی در ایران قبل و بعد از انقلاب) مجددا به اخذ مدرک کارشناسی ارشد این بار از دانشگاه موتزارتوم زالسبورگ (Mozarteum Salzburg) نایل گردید و سمت مگیستر آرتیوم (Magister atrium) را دریافت کرد. فیروزه نوائی بعد از اینکه در سال ۱۳۶۱ تدریس خود را در کنسرواتوار شوبرت وین جهت نزدیکی به خانواده به مقصد فورآلبرگ اطریش (Vorarlberg) ترک گفت، در شهر دورتنبرن (Dortnbirn) مشغول به تدریس گردید که هم اکنون بعد از نزدیک به ۳۵ سال به عنوان مدرس و نوازنده فلوت در این مدرسه دولتی به کار مشغول می باشد. نوائی برای ایجاد همبستگی خانوادگی بیشتر، محل اقامت خود را از دو سال پیش از اطریش به سوئیس تغییر داده و هم اکنون ساکن سوئیس و به عنوان معلم موسیقی در اطریش به تدریس اشتغال دارد. از مهمترین رویدادهای اخیر وی میتوان شرکت در جشنواره فجر سال ۱۳۹۲ و شرکت در سمینار فلوت ۱۳۹۳ و حکم داور در جشنواره موسیقی جوان ۱۳۹۳ را نام برد و همچنین ایشان دارای مدرک درجه یک هنری (دکترا) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشند. شوق تدریس به جوانان هم وطن ایرانی باعث شد که خانم فیروزه نوائی دعوت آموزشگاه کوشا را در تهران به عنوان مدرس و استاد بپذیرد و فعالیت های هنری خود را در این زمینه آغاز نماید.

هیئت موسس

s-taghadosiii

سعید تقدسی

عضو هیئت موسس
f-navaei

فیروزه نوایی

عضو هیئت موسس